Agenda Culturală pentru luna Septembrie

Începutul toamnei aduce numeroase evenimente culturale. În luna septembrie vor avea loc expoziții, lansări de carte, concerte, workshop-uri, cât și cea de-a XXV-a ediție a Salonului Internațional de carte ”Bookfest”, “ETHNO JAZZ FESTIVAL-ediția XV”, Festivalul Culorilor Darwin 2016, Olympic ECOFest 2016, Bostaniada Festival Etno Gastronomic, etc. La ce alte evenimente puteți merge în prima lună de toamnă, vedeți în agenda culturală de mai jos!

Joi, 1 septembrie 2016
10.00 - Cea de-a XXV-a ediție a Salonului Internațional de carte ”Bookfest”, CIE Moldexpo
12.00 - Lansare de publicații, Muzeul Național de Istorie
15.00 - Vernisajul expoziţiei “Antoine Irisse” la Muzeul Național de Artă al Moldovei
16.00 - Vernisajul expoziției de pictură ”Dialog în Trei”, Biblioteca Municipală ”B.P. Hașdeu”
19.00 – Concertul “РОССИЙСКИЙ РОГОВОЙ ОРКЕСТР” la Filarmonica Națională “Serghei Lunchevici”

Vineri, 2 septembrie 2016
10.00 - Cea de-a XXV-a ediție a Salonului Internațional de carte ”Bookfest”, CIE Moldexpo
15.00 - Vernisajul expoziţiei personale “Valeriu Curtu” la Muzeul Național de Artă al Moldovei
16.00 - Lansare de publicații, Biblioteca Municipală ”B.P. Hașdeu”
18.15 - Lansare de carte - ”Sus la codru”, de Aurel Ciocanu, Librăria din Centru

Sâmbătă, 3 septembrie 2016
08.00 - Slujba de canonizare a Mitropolitului Gavriil Bănulescu-Bodoni, Mănăstirea Căpriana
15.00 - Atelier de parentare conștientă ”Cum dezvoltăm stima de sine a copiilor”, Institutul de Fizică Aplicată

Duminică, 4 septembrie 2016
10.00 - Cea de-a XXV-a ediție a Salonului Internațional de carte ”Bookfest”, CIE Moldexpo
16.00 – Concertul “MUZICA NE UNEȘTE...” la Filarmonica Națională “Serghei Lunchevici”
19.00 - Spectacolul “DE VORBA CU EMMA” la Teatrul Studio “Geneza Art”

Luni, 5 septembrie 2016
15.00 - Un an de MamaLiga, Centrul Comercial Atrium

Marți, 6 septembrie 2016
19.00 - Spectacolul “MADAME BOVARY” la Teatrul Studio “Geneza Art”

Miercuri, 7 septembrie 2016
11.00 - Ziua îngrijirii copiilor, în cadrul Zilelor Sănătății - ”Un copil sănătos, o familie fericită”, CIE Moldexpo
19.00 - Spectacolul “MADAME BOVARY” la Teatrul Studio “Geneza Art”

Joi, 8 septembrie 2016
17.00 - Petrecere pentru pici și mămici ”Adio, Vară”, Garden Palace Events Restaurant
19.00 - Spectacolul “MADAME BOVARY” la Teatrul Studio “Geneza Art”

Vineri, 9 septembrie 2016
18.00 – Opera comică “BĂRBIERUL DIN SEVILLA” la Teatrul Național de Operă și Balet “Maria Bieșu”
18.00 - Premiera spectacolului “В НЕБЕСА” la Teatrul Dramatic de Stat pentru Tineret „Pe Strada Trandafirilor”

Sâmbătă, 10 septembrie 2016

09.00 - Offline OMactiv: Saturday Challenge Fever, Valea Trandafirilor
11.00 - Poduri de Dor cu scriitoarea europeană Nina Gonța, Muzeul Unirii, Iași
12.00 - Street O Graffia, Strada Mitropolit Petru Movilă
12.00 – Show “ФИКСИ ШОУ- ОСТОРОЖНО ФИКСИКИ” la Filarmonica Națională “Serghei Lunchevici”
13.00 - Cricova MUST FEST, Combinatul de Vinuri ”CRICOVA” S.A.
16.00 – Show “ФИКСИ ШОУ- ОСТОРОЖНО ФИКСИКИ” la Filarmonica Națională “Serghei Lunchevici”
15.00 - Acțiunea socială „Lumina Bunătății” dedicată Zilei Mondiale de Prevenire a Suicidului, Parcul ”Ștefan cel Mare”
15.00 - Campania de degustare în orb a produselor autohtone „De 7 ori degustă și o dată alege”, Smokehouse: BBQ, Beer, Community
16:00 - Moldova Fashion Days, Showroom Land Rover, Jaguar, Volvo - Bulevardul Dimitrie Cantemir 14
18.00 – Baletul “SPARTACUS” la Teatrul Național de Operă și Balet “Maria Bieșu”
18.00 – Spectacolul “Мужики не танцуют стриптиз” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
18.00 - Premiera spectacolului “В НЕБЕСА” la Teatrul Dramatic de Stat pentru Tineret „Pe Strada Trandafirilor”
20.00 - Concert “ОКЕАН ЕЛЬЗИ” la Stadionul “Zimbru”

Duminică, 11 septembrie 2016
10.00 - Târgul ”Bâlciul Olarilor”, Iurceni, Nisporeni
10.00 - Târg de caritate, Danielle Cafe
11.00 – Spectacolul pentru copii “38 попугаев” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
12.00 – Show “ФИКСИ ШОУ- ОСТОРОЖНО ФИКСИКИ” la Filarmonica Națională “Serghei Lunchevici”
12.00 - DOR Fest, Gordinești, Edineț
15.00 - Workshop „Diversificarea alimentară la sugari”, Mămica Alăptează
16.00 – Show “ФИКСИ ШОУ- ОСТОРОЖНО ФИКСИКИ” la Filarmonica Națională “Serghei Lunchevici”
16:00 - Moldova Fashion Days, Showroom Land Rover, Jaguar, Volvo - Bulevardul Dimitrie Cantemir 14
18.00 – Opera “TRAVIATA” la Teatrul Național de Operă și Balet “Maria Bieșu”
18.00 – Comedia “Гарольд и Мод” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
18.00 - Premiera spectacolului “В НЕБЕСА” la Teatrul Dramatic de Stat pentru Tineret „Pe Strada Trandafirilor”

Luni, 12 septembrie 2016
12.00 - Conferință de presă în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”, sala ANTRACT

Marți, 13 septembrie 2016
17.00  - Spectacolul ”Call it Art!”, Sala Studio, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
18.00 – Scene lirice “EVGHENI ONEGHIN” la Teatrul Național de Operă și Balet “Maria Bieșu”
18.00 - Totalizare a turneului cinematografic CRONOGRAF TUR și la PREMIERA ABSOLUTĂ în Republica Moldova a filmului „DURAK”, Cinematograful Odeon
19.00 - Spectacolul ”Casa Mare”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
19.30 – Concert simfonic la Filarmonica Națională “Serghei Lunchevici”

Miercuri, 14 septembrie 2016
11.00 - Discuții despre spectacole,  în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
14:00 - Audiții publice ale spectacolelor de teatru-document, în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
17.00 - Spectacolul ”Scene dintr-o căsnicie”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
18.00 – Baletul “LACUL LEBEDELOR” la Teatrul Național de Operă și Balet “Maria Bieșu”
19.00 - Spectacolul “IATĂ FEMEIA PE CARE O IUBESC” la Teatrul Studio “Geneza Art”
19.00 - Spectacolul ”Angajare de clovn”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”

Joi, 15 septembrie 2016
11.00 - Discuții despre spectacole,  în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
14:00 - Audiții publice ale spectacolelor de teatru-document, în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
18.30 – Spectacolul “Три жизни Айседоры Дункан” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
17.00 - Lansarea cărții ”Adolescentul merge dupa Soare”, Biblioteca Hașdeu
18.00 - Lansarea cărții ”La Limită” de Diana Farca, Paprika Wine Pub
19.00 – “ETHNO JAZZ FESTIVAL-ediția XV” la Filarmonica Națională “Serghei Lunchevici”
19.00 - Spectacolul “IATĂ FEMEIA PE CARE O IUBESC” la Teatrul Studio “Geneza Art”
19.00 - Spectacolul ”Lecția”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”

Vineri, 16 septembrie 2016
11.00 - Discuții despre spectacole,  în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
14:00 - Spectacolul ”Alegera lui Alexabdru Sutto”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
16.00 - Lansarea campaniei ”Sunt voluntar, deci trendy” , Grădina Publică Ștefan cel Mare
17.00 - Spectacolul ”Antisocial”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
17.00 - Proiecția filmului "The Revenant", Biblioteca Hașdeu
17.00 - Atelier Magic Box, Tucano CoffeeMoldova 
18.00 – Baletul “GISELLE” (KYIV MODERN-BALET) la Teatrul Național de Operă și Balet “Maria Bieșu”
18.30 – Spectacolul “Свободная любовь” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
19.00 – “ETHNO JAZZ FESTIVAL-ediția XV” la Filarmonica Națională “Serghei Lunchevici”
19.00 - Spectacolul ”Mărie, Mărie”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
19.00 - Lansare de carte, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
 20.00 - Proiecții nocturne: Enter the Void, Art Labyrinth
Sâmbătă, 17 septembrie 2016
11.00 - Spectacolul pentru copii “ЛЕГЕНДА О ДОБРОМ СЕРДЦЕ” la Teatrul Republican de Păpuși “Licurici”
11.00 - Discuții despre spectacole,  în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
13.00 - Deschiderea Castel Mimi / Открытие Castel Mimi, satul Bulboaca, Anenii Noi
14:00 - Audiții publice ale spectacolelor de teatru-document, în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
17.00 - Spectacolul ”L om DaDa”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”18.00 – Opera “TURANDOT” (KYIV MODERN-BALET) la Teatrul Național de Operă și Balet “Maria Bieșu”
18.00 – Spectacolul “Собачье сердце” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
19.00 – “ETHNO JAZZ FESTIVAL-ediția XV” la Filarmonica Națională “Serghei Lunchevici”
19.00 - 19.00 - Spectacolul ”Lecția”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”

Duminică, 18 septembrie 2016
11.00 - Spectacolul pentru copii “MOTANUL ÎNCĂLȚAT” la Teatrul Republican de Păpuși “Licurici”
11.00 – Spectacolul pentru copii “Белоснежка и семь гномов” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
11.00 - Cursa de ciclism Chisinau Criterium 2016, Parcul Afgan
11.00 - Discuții despre spectacole,  în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
14:00 - Audiții publice ale spectacolelor de teatru-document, în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
16.00 - Festivalul Culorilor Darwin 2016, Piața Marii Adunări Naționale
17.00 - Spectacolul ”Mimoza”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
18.00 – Concert de gală “EUGEN DOGA” la Teatrul Național de Operă și Balet “Maria Bieșu”
18.00 – Spectacolul “Бесприданница” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
18.00 - Spectacolul “ЛЕДИ МАКБЕТ МЦЕНСКОГО УЕЗДА” la Teatrul Dramatic de Stat pentru Tineret „Pe Strada Trandafirilor”
19.00 – “ETHNO JAZZ FESTIVAL-ediția XV” la Filarmonica Națională “Serghei Lunchevici”
19.00 - Spectacolul “FRUMOASA CĂLĂTORIE A URȘILOR PANDA” la Teatrul Studio “Geneza Art”
19.00 - Spectacolul ”Cafeneaua”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”

Luni, 19 septembrie 2016
10.00 - Târgul de Cariere Chișinău, Palatul Național
11.00 - Discuții despre spectacole,  în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
14:00 - Audiții publice ale spectacolelor de teatru-document, în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
17.00 - Spectacolul ”Zeul Măcelului”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”18.00 - Spectacolul “ЛЕДИ МАКБЕТ МЦЕНСКОГО УЕЗДА” la Teatrul Dramatic de Stat pentru Tineret „Pe Strada Trandafirilor”
19.00 - Spectacolul ”Deșteptați-l pe Ion”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”

Marți, 20 septembrie 2016
11.00 - Discuții despre spectacole,  în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
14:00 - Audiții publice ale spectacolelor de teatru-document, în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
16.45 - Șezătoarea Mamelor: Ne pregătim de sezonul rece!, Restaurant Gadren Palace

17.00 - Spectacolul ”Proful de religie”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
18.00 - Spectacolul “ЛЕДИ МАКБЕТ МЦЕНСКОГО УЕЗДА” la Teatrul Dramatic de Stat pentru Tineret „Pe Strada Trandafirilor”
19.00 - Spectacolul ”Pescărușul”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”

Miercuri, 21 septembrie 2016
11.00 - Spectacolul pentru copii “ЛЕГЕНДА О ДОБРОМ СЕРДЦЕ” la Teatrul Republican de Păpuși “Licurici”
11.00 - Discuții despre spectacole,  în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
17.00 - Spectacolul ”occident Express”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”
18.00 - Workshop pentru femei ”Inteligența emoțională”, ART Cafe
19.00 - Spectacolul “DORIAN GRAY” la Teatrul Studio “Geneza Art”
19.00 - Spectacolul ”Aveți ceva de declarat?”, Reuniunea Teatrelor Naționale Românești la Chișinău, ediția a II-a, Teatrul Național ”Mihai Eminescu”

Joi, 22 septembrie 2016
11.00 - Spectacolul pentru copii “MOTANUL ÎNCĂLȚAT” la Teatrul Republican de Păpuși “Licurici”
18.30 – INAUGURAREA STAGIUNII 2016-2017 cu un Concert vocal-simfonic  la Sala cu Orgă
18.30 – Spectacolul “Бал господень” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
19.00 - Spectacolul “DORIAN GRAY” la Teatrul Studio “Geneza Art”

Vineri, 23 septembrie 2016
11.00 - prima ediție a târgului ZUGOBAZAR, Beer Cross (terasa Palatului Național)
18.00 - Spectacolul “БЕЛАЯ ВОРОНА” la Teatrul Dramatic de Stat pentru Tineret „Pe Strada Trandafirilor”
18.30 – Spectacolul “Очень простая история” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
19.00 - HAI la RUG (autumn night fire), Valea Morilor
23.00 - Birthday Party - Tucano Coffee Brasil

Sâmbătă, 24 septembrie 2016
08.00 - Slujba de canonizare a Sfintei Fericitei Agafia, Mănăstirea Cușelăuca
10:00 - Olympic ECOFest 2016, Parcul Valea Morilor
11.00 - prima ediție a târgului ZUGOBAZAR, Beer Cross (terasa Palatului Național)
11.00 - Bostaniada Festival Etno Gastronomic, Grădina Botanică
11.00 - Spectacolul pentru copii “СЕСТРИЦА АЛЁНУШКА И БРАТЕЦ ИВАНУШКА” la Teatrul Republican de Păpuși “Licurici”
17.30 - Gala Generozității 2016, Palatul Republicii
18.00 – Spectacolul “Лизистрата” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
18.00 - Spectacolul “БЕЛАЯ ВОРОНА” la Teatrul Dramatic de Stat pentru Tineret „Pe Strada Trandafirilor”

Duminică, 25 septembrie 2016
10.00 - Vintage Bazaar ediția De Toamnă, Restaurantul Moldavita
11.00 - Bostaniada Festival Etno Gastronomic, Grădina Botanică
11.00 - Spectacolul pentru copii “CÂINII CU COLACI ÎN COADĂ” la Teatrul Republican de Păpuși “Licurici”
11.00 – Spectacolul pentru copii “Малыш и Карлсон” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
12.00 - Pelerinajul Tinerilor, Biserica USM spre Mănăstirea Sireți
18.00 – Spectacolul “Селфи со склерозом” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
18.00 - Spectacolul “БЕЛАЯ ВОРОНА” la Teatrul Dramatic de Stat pentru Tineret „Pe Strada Trandafirilor”

Luni, 26 septembrie 2016
10.00 - Inaugurarea ediției a X-a a Concursului ”Antonina Lucinschi” la Sala cu Orgă
19.00 – Concert „ELENA VAENGA” la Palatul Național “Nicolae Sulac”

Miercuri, 28 septembrie
11.00 - Spectacolul pentru copii “СТОЙКИЙ ОЛОВЯННЫЙ СОЛДАТИК” la Teatrul Republican de Păpuși “Licurici”
11.00 - Conferința de presă a lansării proiectului ,,Al treilea spațiu al comunității”, Biblioteca Municipală ”B.P.Hasdeu”,  Sala de lectură

Joi, 29 septembrie 2016
11.00 - Spectacolul pentru copii “FĂT-FRUMOS DIN LACRIMĂ” la Teatrul Republican de Păpuși “Licurici”
17.00 - Gala laureaților Concursului ”Antonina Lucinschi” la Sala cu Orgă
18.30 – Spectacolul “Белые ночи” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
18.30 - Femei care conduc afaceri, Hotel Codru

Vineri, 30 septembrie 2016
18.00 - O Seară de Poetry Slam II, Biblioteca Hașdeu
18.30 – Spectacolul “И будет вам счастье” la Teatru Dramatic Rus de Stat “A. Cehov”
19.00 - Ask a Mom Party, Restaurantul Hotelului ”Codru”


0 comentarii:

Trimiteți un comentariu